Солидарност на ЕС с Украйна

Rate this post

ЕС стои твърдо зад Украйна и нейния народ и ще продължи да подкрепя силно икономиката, обществото и въоръжените сили, както и бъдещите ремонти. Като се има предвид, че началото на оскърбителната война на Русия, ЕС и неговите страни-участнички всъщност са дали около 72 милиарда евро в подкрепа на Украйна и нейните граждани:

  • 37,8 млрд. евро икономическа помощ,
  • 17 млрд. евро в помощ на евакуираните в ЕС,
  • 15,3 млрд. евро за подкрепа на въоръжените сили,
  • 1,99 млрд. евро хуманитарна помощСолидарност на ЕС с Украйна

Финансова помощ

Макрофинансова помощ. През 2022 г.ЕС предостави 7,2 млрд. евро макрофинансова помощ от ЕС под формата на финансиране и безвъзмездни средства. Целта на тази парична помощ е да се насърчи сигурността в Украйна и да се отговори на нейните бързи и най-непосредствени нужди от финансиране. През декември 2022 г.Съветът прие законодателен пакет, който ще позволи на Европейския съюз да подкрепи Украйна с финансова сума от 18 млрд. евро през 2023 г. Целта на тази помощ е:

  • временно финансово облекчение,
  • финансиране на бързите нужди на Украйна,
  • подкрепа за съживяване на жизненоважната рамка,
  • оказване на първа помощ за трайно следвоенно възстановяване,
  • неизбежно е да се помогне на Украйна по пътя й към европейската интеграция.

Бизнес Стъпки. На 24. през май 2022 г.Съветът прие насоки, които позволяват моментна либерализация на търговията и предоставяне на допълнителни професии със сигурност на украински продукти. Този избор се прави за период от една година и по-специално се отлага:

  • всички задължения по Глава четвърта от Договора за организация ЕС-Украйна,
  • събирането на антидъмпингови отговорности по отношение на вноса с произход от Украйна; и
  • прилагането на обичайните правила относно вноса по отношение на вноса с произход от Украйна.

През юли 2022 г.компенсацията взе решение, което позволява на участващите държави да се откажат за кратко от митническите отговорности, както и от ДДС върху вноса от трети страни на храна, одеала, палатки за къмпинг, електрически генератори и друго спасително оборудване, предназначено за засегнатите от войната украинци. През юли Съветът също прие регламент, с който за кратко се либерализират седем молдовски селскостопански продукта, които все още не са напълно либерализирани.

Различни други процедури за подкрепа на украинската икономическа ситуация

До момента ЕС е предоставил 1,8 млрд. евро за поддържане на бюджетния план, както и редица задачи. ЕС също така предоставя помощ на Европейската инвестиционна банка и на европейската финансова институция за възстановяване и развитие, като предоставя безвъзмездни средства от ЕС и също така финансира, като позволява на тези финансови институции да предоставят средства на украинското федерално правителство и на компании, предоставящи важни решения. Заедно с Украйна и Република Молдова през май 2022 г.ЕС разработи маршрути за солидарност между ЕС и Украйна. Целта на тези жизненоважни коридори е да се гарантира, че Украйна може да изнася зърно и други селскостопански продукти, но също така да внася продуктите, от които се нуждае, от алтруистична помощ за хранене и торове. Благодарение на солидарните маршрути на ЕС от Украйна са изнесени 23 милиона тона зърнени култури и свързани с тях изделия, което представлява печалба от 20 милиарда евро. През март 2022 г. електроенергийните системи на Украйна и Молдова бяха ефективно интегрирани с европейската континентална мрежа. През юни Украйна и ЕС започнаха да търгуват с електрическа енергия.Различни други процедури за подкрепа на украинската икономическа ситуация

Алтруистична помощ

ЕС е отпуснал 733 млн. евро хуманитарна помощ за цивилните, засегнати от войната в Украйна. От тях 685 млн. евро са предназначени за Украйна и 48 млн.евро за евакуираните, както и за домакинствата в Молдова. Заедно ЕС и неговите държави членки мобилизираха 2,2 млрд.евро. Тези средства помагат на народа на Украйна, както и на тези, които са избягали в съседните страни, като ги снабдяват с:

  • храна и вода,
  • основни изисквания на семейството,
  • здравеопазване и психосоциална помощ,
  • аварийна ситуация и зимни убежища,
  • защита, състояща се от образование в извънредни ситуации,
  • финансова помощ за покриване на стандартни изисквания.
  • За зимния период най-голямата грижа е да се осигури зимно убежище, както и недвижими имоти.

Благодарение на ЕС и на други донори близо 16 милиона души са получили алтруистична помощ в Украйна досега. За да се подготви за предстоящите зимни месеци и да осигури на нуждаещите се допълнително ниво на защита, на 20 ноември 2016 г.ЕС повиши нивото на защита. Април 2023 г. – алтруистична помощ за Украйна с 55 милиона евро.

Гражданска защита

В отговор на агресията на въоръжените сили на Русия ЕС координира най-голямата процедура в рамките на системата за гражданска защита на ЕС. Всички страни от ЕС, освен Исландия, Северна Македония, Норвегия, Сърбия, както и Турция, предоставят на Украйна светска помощ, състояща се от:

  • медицински материали,
  • електрически генератори,
  • светилището,
  • кола,

специализирани инструменти за извънредни ситуации в областта на общественото здраве, като химически, органични, радиологични и ядрени рискове. Предвид огромното търсене на медицински инструменти в Украйна, ЕС действително публикува стратегическия си план за спасяване на Съюза. ЕС също координира изпразването на украински пациенти в непосредствена нужда от лечение и също така е открил специализиран медицински център в Жешов, Полша. Помощта, предоставена с механизма на ЕС за гражданска защита, надхвърля 647 млн.евро. През април 2023 г.Украйна се присъедини към устройството за гражданска сигурност на ЕС като участваща държава.

Помощ за украинската армия

Европейски Механизъм За Подкрепа На Мира. На 15. през ноември 2022 г.Съветът прие мярка за помощ в размер на 16 млн. евро в подкрепа на структурата на украинската армия. Между 2022 г. и 2023 г. ЕС е мобилизирал 3,6 млрд. евро по линия на Европейския център за мир за:

  • подобряване на способностите и издръжливостта на украинската армия,
  • защита на частното население от продължаваща военна агресия.

Предварително определените мерки за помощ ще финансират предоставянето на оборудване и материали като индивидуално оборудване за безопасност, комплекти за първа помощ, както и газ, заедно с инструменти и системи на въоръжените сили за използване на опасна сила за целите на защитата. Заедно с военната помощ, предоставена от държавите-членки на ЕС, общата военна помощ на ЕС за Украйна възлиза на близо 12 млрд.евро.assistance to Ukrainian citizens in Bulgaria

Цел за военна помощ на ЕС

На срещата на държавните глави на 7. през октомври 2022 г.лидерите на ЕС преминаха-с подкрепата на армията на ЕС-целите за военно обучение на Украйна, за да й помогнат да спечели надмощие на бойното поле. Новата цел на ЕС за военна помощ от името на Украйна (ЕУМАМ Украйна) беше установена през октомври и обявена през ноември 2022 г. Функцията на тази цел е:

  • укрепване на капацитета на въоръжените сили на Украйна за ефективно провеждане на операции,
  • да се даде възможност на Украйна да защитава териториалната си цялост в рамките на световно признати граници, да упражнява успешно своя суверенитет и да гарантира сигурността на цивилното население.

Първоначалният период на целта е 2 години. Целта е да се осигури координация с двустранните дейности на страните-участнички в подкрепа на Украйна, а също и с различни други съмишленици от цял свят. 3-ти нации могат допълнително да се присъединят към целта. На 6. през декември 2022 г.ЕС и Норвегия одобриха споразумение от името на Украйна.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here